Potápěčské lokality
Vzhledem k tomu, že se při svých jachetních výpravách na moře rádi věnujeme šnorchlování a freedivingu, je při přípravě expedic třeba vyhledávat i vhodné potapěčské lokality v dané oblasti a tomu přizpůsobit trasu.
Pár doporučení bychom měli, ale nepřijde nám vhodné zakládat další stránky ohledně lokalit a tak se raději podíváme, kde informace vyhledávat a jak vytřídit.
Jaká místa jsou zajímavá?
Při vyhledávání lokalit se budete pohybovat v databázích, které pravděpodobně budou společné i pro přístrojové potápění - scuba diving (též Bublinkáři :-)
Tyto databáze tedy obsahují místa třebaže zajímavá, tak pro freediving ne zcela vhodná. Informace je třeba tedy filtrovat, abyste se nehnali s lodí někam mnoho hodin za zklamáním. Jaké informace by tedy měla lokalita obsahovat?
- popis - o co se jedná, tedy jestli je to vrak (WRECK), útes (REEF), jeskyně (CAVE), kaňon (CANYON), bohatý podmořský život (BIO), místo vhodné pro šnorchlování na hladině (SNORKELING)
- údaj o hloubce - většinou udáván v rozmezí, které popisuje třeba vrak lodi 8-34m (tedy že horní část vraku - komín je již v 8m, zatímco kýl leží na dně v hloubce 34m). Jaká hloubka je zajímavá záleží na vaší osobní výkonnosti, na dohlednosti v moři (jsou-li vlny voda může být plná bublin i poměrně hluboko a dohlednost bude třeba jen 10m), tak také na přesnosti souřadnic GPS (čím větší hloubka, tím by měly být přesnější, abyste to vůbec objevili). Obecně lze asi říci, že ideální je začátek do 10m a cokoliv pod 30m už se bude kvůli špatné viditelnosti špatně hledat. Vliv na to, jestli danou lokalitu objevíte má také denní doba - pozdě odpoledne jdou paprsky slunce ve vodě ještě šikměji než na vzduchu a tak uvidíte tak do 15m.
- souřadnice GPS - určitě nejdůležitější údaj. Abyste našli dané místo přesně, je třeba, aby obsahovali i tisíciny minut. Třeba N 43° 0.404' E 16° 3.937' najdete vrak Vasilios u ostrova Vis. (N - je zkratka pro sev.šířrku a E - pro východní délku).
- fotky a historie - asi je dobré vědět, co hledáte a jestli vás osobně něco takového zajímá
Takže CO hledat už víme, ale KDE to najít?
Google Earth
Google Earth je aplikace asi všem známá. Je to rozšířená aplikace pro Google Mapy. Stáhnout si ji můžete zde .
Aplikace umožňuje zapnout si, co vás na mapě zajímá - tzv. Vrstvy. Možnost zapnout si určité vrstvy najdete vlevo dole. Jedna kategorie vrstev se jmenuje Oceán a zde najdete i Místa pro potápění. Tuto vrstvu si zaškrtněte, stejně jako některé další dle vašeho výběru (viz obr.):
Google Earth umožňuje rychlý náhled ve velmi přijemném uživatelském prostředí na nejznámější místa na potápění v dané lokalitě. Podíváte-li se nyní na mapě v aplikaci na místo, které vás zajímá, objeví se v místě popsané potapěčské lokality červená vlaječka - diving flag. Na tu je možno kliknout pro zobrazení popisu a fotek.
Strany potápěčské
Český server věnující se potápění, jehož součástí je i databáze potapěčských lokalit. Určitě je pěkně zpracované kromě Česka i Chorvatsko jakožto tradiční destinace pro české potapěče. Stránky jsou ČJ, což může být pro někoho stěžejní.
Wanna Dive
Pěkný server v angličtině, se rozsahem po celém světě. Databáze je též využívána pro zobrazení v Google Earth. Jednotlivé země dále děleny do podoblastí se zobrazením na mapách Google. Rozsahem obravská databáze.
Potápění v Chorvatsku
Pro potápění v Chorvatsku existtuje více stránek. Interaktivně jsou zaměřené například na webu s informacemi i o ubytování: