Kréta

Popis

Kréta má jedno z nejmírnějších podnebí v Evropě. Je využívána jachtaři coby oblíbené zimoviště. Severní Kréta je velice turizovaná část s "plážovým" pobřežím a slunícími se turisty. Coby jachtařská destinace je nezajímavá, pokud nechcete použít jachtu jakožto vnadidlo na nudíce se turistky. Ne, že by zde nebylo zajímavých míst , např. Chania, ale jinak je lze severní pobřeží vynechat (určitě betonový Iraklion).  Přestože sem seženete celkem za přijatelnou cenu letenky, bude vám to nanic, protože zde není žádná společnost co chartruje jachty. Kiriacoulis půjčoval dříve jachyt alespoň kousek pod Peloponésem, na půl cesty, na Kekyře, ale to už se zdá minulost. 

Přesto Kréta stojí za návštěvu. Jedině a pouze západní nebo jižní pobřeží. Tomíno, Jára a Míla v roce 1998 ušli s přáteli po jihozápadní Krétě okolo 300km pěšky. Pro zájemce pár fotek zde . Takže mohu (píš Tomíno) zodpovědně prohlásit, že jižní část západní Kréty rozhodně za návštěvu stojí. Je to oblast, kam nevedou žádné silnice mimo pár městeček (a do některých ani tak ne - vše se dopravuje lodí - Loutro) a hluboká údolí padají přímo do moře. Často v nich stojí jen taverna a ústí horská řeka napájená z velehor (celé pohoří Lefka Ori dosahuje přes 2500m), jež vytváří brakickou (smíšenou) vodu ještě desítky metrů břehu. Výlet do hor také stojí za zmínku. Zcela jiné rostlistvo, jež zde shledáte, velmi silný horký vítr ze Sahary, jež často přináší písek ze Sahary a zvedá najednou teplotu až o desítky stupňů vytváří z Kréty zcela jediněčné místo ve Středozemním moři, jež (možná snad s částečně srovnatelnou Korsikou) tvoří zcela jedinečné místo, kde se můžete koupat v teplém moři ještě v listopadu a dívat se na zasněžené velikány bílých vápencových velehor uprostřed ostrova.

 

Co zde očekávat?

Výparava na Krétu bude náročná jak časově, tak fyzicky. Vzhledem k neexistenci (správněji snad absenci) charterové základny je nutné zvolit základnu daleko od cíle výpravy. Výpravou na Krétu jsem se zabýval už pro tento rok a postupoval jsem z dostupných míst, jež si lze od Kiriacoulisu (má v Řecku domovskou základnu, tak od koho jiného) půjčit jachtu.  Těmi se budu zabývat níže, ale došel jsem k závěru, že je to prostě pro Řecko ten největší čelendž, co lze podniknout vzhledem k tomu, že vzdálenosti jsou rozsáhlé a obeplout Krétu ( na délku bude mít 300km) s vyžádá čas. V oblasti fouká od jara do podzimu silný severozápadní vítr Meltemi, jež nezřídka dosahuje i 30 uzlů, zvláště na východním pobřeží Kréty směrem k ostrovu Karpathos. Vítr ale fouká stejným směrem celoročně, takže obeplout Krétu může být časově náročné - část plavby bude určitě proti větru.

Kréta byla vždy dražší než kontinentální Řecko. Na jihu ale bude těžko dráž než na Kykladách. Nenajdete zde ale žádné jachtařské základny, spíše jen mola, kde se dá vyvázat, ale zase zde chybí muring, takže za silného větru jež fouká i v nepříliš chráněných přístavech je často lepší zakotvit na mělké vodě a nechat loď stáčet se po větru :

Je to prostě pustina. Na jihu, kromě pár ostrůvků, kde vás zřejmě poklovou jen ptáci, najdete už jen Libyi (tam jsem dojeli v roce 2000). To je ovšem na tom tak lákavé. Proskoumat si četné vodní jeskyně, opuštěné písčité i kamenité zátoky, pobrodit se mezi ostrůvky Elafonisos, Pontikonisi (viz úvodní obrázek) a dát si siestu nikým nerušen pod plážovými tamaryšky. Kréta je plná také římských památek. Z mapy lze vidět, akm až bychom doporučovali zajet, pokud nechcete rovnou obeplout Krétu podél celého jižního pobřeží.

Jižní pobřeží nejen že je opuštěné, ale bude i zrádné vzhledem k velice prudkým údolím, kde lze očekávat prudké poryvy větru i v noci (padavý, katabatický vítr), vyžaduje si tedy mimořádně dobré zakotvení. Leč, vzhledem k tomu, že tam nebude jachtařská konkurence a vy si budete moci vybrat nejlepší dostupné místo, se to dá zvládnout.

 

Kde si půjčit jachtu?

 

Toť otázka! I kdyby jste přiletěli nakrásně do Iraklionu a tam na vás čekal agent z jachou, moc si nepomůžete, neboť i tak je to na najižní pobřeží dosti daleko. Z tohoto důvodu lze jedině želet zrušení základny na Kekyře. Přesto i ani tam odsud to není zrovna blízko.

Atény - z Atén je to na Krétu asi 140nm přímou cestou, tedy asi 20h cesty. Pokud vám podaří půjčit jachtu v třeba v sobotu odpoledne v 17h, pak lze zakotvit buď na ostrově Milos oko 4:3O v Ne ráno, nebo kratší trasa na Hydru (Idri) kde jste asi ve 22:30. Pak je to z Hydry asi 15h (200km) a z Milosu 10h (asi 140km) cesty přes otevřené moře.  V neděli večer jste tedy na západním pobřeží Kréty. To není špatné! Znameá to ale zkušenou posádku a minimálně na Milos noční přejezd. Z Kerkyr (Kýthitra) by to bylo ale o dost snazší, pokud se tam umíte dostat. Plánujete-li to, dejte vědět a pokusíme se u Kiriacoulisu zajistit přistavení lodi i sem.

Kos, Rhodos - zajímavá alternativa, která by umožnila Krétu podél jižního pobřeží obeplout celou! Nemám ji přesně nastudovanou, ale zastavil bych na ostrově Karáthos (kdo tam kdy byl, že?) a pak na Santorini, takže by z toho byla pěkná ucelená trasa.

Externí odkazy: