Počasí v Řecku

Z jachtařského hlediska je dobré rozdělit Řecko na dvě části. Na západ od Řecka se nachází Jónské moře. Zde najdeme pět větších ostrovů a nespočet malých. Je to oblast, kde vanou v letních měsících mírnější větry.

Na východ leží moře Egejské, kde se v letních měsících můžeme setkat s velmi silnými větry.

 

Jónské moře

Sezóna v této oblasti začíná již v dubnu a končí až na konci října. V obou krajních měsících je však nutno počítat i s možností nestabilního počasí. To ve výsledku znamená silné větry jižních směrů zvedající vysoké vlny. Po přechodu front se vítr stáčí k západu až severu. Hlavně ale můžeme očekávat počasí klidné, kdy bude převažovat slunečné počasí a slabší vítr.

V dubnu bude ještě moře studené, proto noci budou chladné. Na místech vystavených větru, což jsou na palubě všechny, bude chladno, je nutné mít s sebou teplé oblečení. V květnu se již průměrná teplota na Korfu vyšplhá až na 19,6°C. Teplé oblečení si už schováme pouze na noc. Vát budou hlavně slabší větry od severozápadu. Navečer a v noci je možné se setkat i s větry padavými. Jsou obdobou bóry. Nefoukají dlouho, je ale nepříjemné,že mohou přijít zcela bez varování. Jejich síla může dosahovat 5 - 6°Beauforta.

Od června až do září převažuje v Jónském moři vítr severozápadní. Je to vítr s obdobnou charakteristikou jako chorvatský maestral. Začíná vát v poledních hodinách, odpoledne vrcholí a v noci opět zeslábne. Vane silou od 2 do 5°Beauforta. Nepříjemné jsou silné poryvy větru na kotvištích na závětrných stranách ostrovů. Mohou být i silnější než vítr na otevřeném moři. Jedním z míst, kde je stání při těchto poryvech velmi nepříjemné, je Vathi na ostrově Ithaca.

 

Egejské moře

V jarních a podzimních měsících můžeme v Egejském moři očekávat obdobné počasí jako na západě Řecka. Jen na podzim vydrží stabilní počasí déle. Rozdílné jsou podmínky v letních měsících. Od června do září se v Egejském moři setkáme větrem nazývaným "meltemi". Je to dnes používaný název pro vítr, kterému staří Řekové říkali "etesian". Směr meltemi a stejně tak i jeho síla jsou závislé na oblasti, ve které se pohybujeme. V úžinách mezi ostrovy mění směr a stejně tak i narůstá jeho síla. V závětří vysokých ostrovů zvedá velmi silné poryvy, mnohdy až o dva stupně silnější než na otevřeném moři. S nejsilnějším meltemi musíme počítat v červenci a srpnu. Pokud je tento vítr silný, zvedá vysoké, ale krátké vlny. Velmi špatně se pak proti němu stoupá.

Na severu Egejského moře vane meltemi od severovýchodu. Jeho síla se pohybuje od 4 do 7°Beauforta. Čím více na sever, tím je vítr slabší. U pobřeží severovýchodního Řecka nemusí vát meltemi vůbec. Nejsilnější meltemi potkáme ve střední části Egejského moře. Dosahuje síly 7 - 8°Beauforta a fouká od severu. Může vydržet bez přestávky i velmi dlouho. Potom bývá problém se proti takto silnému větru vracet. Nejsilnější bývá v oblasti souostroví Kyklad. V jižní části Egejského moře je již vítr slabší. Síly 7°Beauforta dosahuje už jen výjimečně. Vane od západu až severozápadu. Jinak ale o něm platí vše, co jsme o meltemi řekli výše.

 

Grafy na mobil

Pro předpověď je dobré mít sebou mobil s dobrým displejem a přístupem na internet. Pro jednotlivé lokality jsme pro vás připravily odkazy, které si uložte do mobilního prohlížeče jako záložky. Odkazy jsou uzpůsobeny pro minimální stahování dat, takže se vejdete do 100kb limitu, což je v roamingu většinou minimální jednotka, která je započítávána a tedy nebude při přístupu platit zbytečně více, aniž byste získli více informací.

Zobrazíte-li si tedy jednu předpověď, bude Vám účtováno 100kb, což je třeba u T-Mobile bez jakéhokoliv datového balíčku s předplacenou kartou za 6Kč pro země EU.

 

eShop Yachtmeni