Co s sebou na jachtu?
Před cestou na jachtu poměrně důležitý dotaz. Tedy spíše pro jachtařské nováčky, protože ostřílení mořští veteráni to mají jistě zažité a jejich balení probíhá spíše intuitivně. Tak či onak, seznam věcí, které by se vám na jachtě mohly hodit, snad nikoho neurazí. :-)
Seznam věcí lze rozdělit na 3 základní skupiny:
-
Pro plavbu (aneb tyto věci jsou dost podstatné a mají přímý vliv na kvalitu/bezpečnost plavby - na tomto se moc šetřit nedá, resp. nedoporučuje se...)
-
Oblečení (tady záleží, jak velkou módedámu chcete hrát, resp. jak nároční jste - jsou i tací, kteří si vystačí s jedním trikem, kraťasami, mikinou a botami)
-
Pro volný čas (pokud chcete ušetřit místo v báglu - tyto věci se nabízejí, abyste je třeba nechali doma; ale chcete se potápět bez ploutví a šnorchelu? A chcete usínat bez své oblíbené knihy? :-)
Pro plavbu:
-
Vysílačky - minimálně walkie talkie PMR s výkonem 0,5 W. Lepší varianta je ale jedna námořní vysílačka - má větší výkon a chytíte ji na lodní stanici na jachtě. Hodí se cestou, když jede více aut; s výsadkem na gumáku, co šel koupit kapitánovi rum a teď vás marně hledá, protože jste museli překotvit; při rozdělení na více skupin při prohlídce města, protože jedna skupina to musela vzít přes muzeum sexu. PMR vysílačky standardu 446 MHz mají celkem omezený dosah, jakmile není přímá viditelnost. Výkonější jsou vysílačky na námořní frekvenci. Mají výkon 1 W a 5 W a výhodou je, že v podstatě stačí jedna pro výsadek. O výběru vhodné vysílačky píšeme zde.
-
GPS - s autonavigací snadno trefíte do maríny, ale vhodná je i třeba nějaká ruční, co si můžete připevnit ke kormidelnímu kolu a máte na ní nahrané námořní mapy oblasti. Takže vidíte, že se řítíte na nějaký ten šutr, aniž byste museli lítat dolu k lodní GPS, nebo se spoléhat na informaci z mapy, kterou vám ale jaksi zapoměli v chartrovce přibalit. Dobře vám poslouží například přístroje od Garminu s námořními mapami edice BlueChart.
-
Vodotěsný obal na smartphone - hodí se zejména, pokud dáte přednost podrobnému displeji na univerzálně použitelném smartphonu oproti outdoorové GPS a mobil využíváte pro zobrazení podrobné námořní mapy. V takovém případě nemá cenu riskovat zničení telefonu náhodnou sprškou či vlnou!
-
Powerbank - souvisí zejména s předchozím příspěvkem, kdy používáte mobil na navigaci nebo zobrazení map, popřípadě alespoň jako kotevní alarm - puštěná GPS v mobilu spolu s rozsvíceným displejem s vysokým rozlišením je neuvěřitelný žrout energie a vysaje vaši baterii v mobilu za pár hodin. Řešením je externí přenosná mohutná baterie, jež je schopna opakovaně nabíjet váš mobil a přitom se vejde do kapsy.
-
Adaptér 12 V / 220 V - na jachtě jsou zásuvky na 12 V (ta 220 V funguje jen v maríně, když jste kabelem napojeni na břeh). Pokud nechcete kotvit pokaždé napíchnuti s kabelem, když se vám něco vybije a zároveň nechcete ke každému zařízení (dobíječka monočlánků, foťák, kamera, mobil, atd.) kupovat vlastní adaptér do autozapalovače, lze si pořídit malé zařízení, které převádí stejnosměrných 12 V na střídavých 220 V a je zakončeno klasickou zásuvkou. Lepší je vyrobené z kovu, na jachtě je obvykle i dost teplo, tak aby se vám nerozteklo. 100 W obvykle stačí, stojí okolo 500 Kč.
-
Nabíječka AAA/AA, telefon - CL (12 V), rozdvojka CL (12 V) zásuvky - to když máte ty baterie do čeho dobíjet - např. do té ruční GPS, svítilny, atd. Nabitý telefon se dnes také hodí, že? Nabíječky jsou relativně malé, ale o to užitečnější přístroje a život bez nich si dnes jen stěží dokážeme představit...
-
Dalekohled - kde jinde než na lodi byste měli využít dalekohled? K rozpoznávání lodí na obzoru, detailů na vzdálené pevnině, k rozlišení mezi plující kládou a plující kládou vyfukující vzduch (ano - jen díky dalekohledu jsme my osobně rozpoznali velrybu!).
-
Náměrový kompas, pravítko, kružítko, tužka - no snad to na lodi bude a snad to bude v dobrém stavu, neboli to si neberte, kdyžtak seřvete někoho z chartrovky a on to dovalí. :-)
-
Lékárnička - pokud to myslíte se svým zdravím seriózně a vaše bezpečnost vám není lhostejná - rozhodně nezapomeňte na lékárničku! Co by měla lékárnička na lodi obsahovat píšeme zde.
-
Plachta "OBI" 3x5m - myslíme tím takovou tu plachtu ze silného prošívaného igelitu s kovovými oky po stranách. Hodí se s gumicuky. Lze ji přehodit přes ráhno a těmi gumicuky (nebo provazy) upevnit k zábradlí (relinku). No a máte poměrně velké stinné místo na palubě, kde se dá válet i za jízdy na motor a něco vidět, když je ultrapařák. Samozřejmě, když kotvíte na slunci, hodí se též. Obvykle je na jachtě též bimini nad kokpitem, ale i tak "stínící plachtu" ve velkých pařácích využijete.
- Čelovka - nebo i jiná baterka, důležité ovšem je, aby dosvítila relativně daleko. Když chcete kotvit potmě v neobydlené zátoce nebo jedete na noční výpravu na gumáku či něco v noci opravujete - bez pořádné čelovky nedáte ránu!
-
Logbook - aneb lodní kniha. Dá se koupit nebo stáhnout a vytisknout (mrkněte třeba k nám do sekce Ke stažení).
-
Checklist - prostě co zkontrolovat při přebírce lodi (opět k vidění v sekci Ke stažení).
-
Vlajka - jakmile vaše jachtařské umění dosáhne nebývalých rozměrů, je dobré vyvěsit na vanty czech flag (neplést s check flag, jako když byl náš pan premiér na návštěvě v Pákistánu), aby ty ostatní mořské krysy věděly, co od vás čekat!
-
Švýcarský nůž - nebo alespoň nějaké jemné nářadí jako je pinzeta, nůžtičky, šroubováček. Také je dobrý doplněk nůž pro námořníky, který má bodec pro rozplétání uzlů na lanech. Nikdy nevíte, kdy se to bude hodit!
-
Rukavice - alespoň takové ty cyklistické se mohou hodit, když už máte po celém dni odřené ruce od lan. Neoprénové jsou možná zbytečný luxus.
-
Vytištěné papíry - s mapkou maríny, s potápěčskými místy, s místy na kotvení, krásnými zátokami, s historií míst, apod.
-
Zásoby - poměrně samozřejmá věc, ale je dobré si promyslet, co během vaší plavby plánujete jíst a pít. Je to odvislé od toho, jak často plánujete kotvit v přístavech a dokupovat zásoby (kupříkadu my většinou nakoupíme téměř veškeré zásoby před plavbou a pak už jen dokupujeme maximálně čerstvé pečivo, maso a ovoce/zeleninu). Rozhodně nepodceňte množství pitné vody a taky RUM!!!
-
Pokrývka hlavy - námořní čepice / kšiltovka / šátek - kapitánská čepice je stylová ale dražší; kšiltovku má asi každý, udělá užitečný stín vašemu obličeji, nevýhodou může být větší větrný odpor a do kapsy ji nesložíte; se šátkem s pirátskými lebkami budete vypadat drsně a třeba vám podlehne i nějaká mořská panna... :-o).
-
Sluneční brýle - no to jen abyste nezapomněli, že se to na jachtě odráží i od vody (jak překvapivé... :-).
-
Tričko s krátkým rukávem - námořnické / s logem výpravy - zřejmě nejčastěji používaný kousek z vašeho lodního šatníku (tedy samozřejmě mimo pasáže, kdy budete chodit "jak vás pánbůh stvořil" :-). Námořnické tričko je stylové, trička s logem výpravy (která se dají relativně levně vyrobit) pak navíc budou i hezkou vzpomínkou.
-
Námořní košile, dlouhé triko - něco s dlouhým rukávem se hodí, zvlášť když se nechcete spálit a mazat se vám po každém koupání také nechce. Lehká světlá plátěná košile má UV ochranný faktor asi 20. Čím tmavší, tím větší.
-
Mikina, svetr - ano, i v létě může být na vodě chladno! Při pozdně večerním pobytu na palubě či nočním přejezdu něco teplejšího rozhodně užijete...
-
Šusťačka - ideálně s nějakou á la Goretex vrstvou. Jednak neprofoukne a také nepromokne.
-
Kraťasy - z rychloschnoucího materiálu jsou bezva.
-
Plavky - no někdo je nevyžaduje, ale pokud si myslíte, že je budete nosit... :-) Při častějším koupání se hodí dvoje - ušetříte si jedno převlékání do mokrých plavek.
-
Spodní prádlo - minimálně na cestu do maríny a zpátky domů ho zřejmě užijete. Tedy pokud necestujete naostro ;-)
-
Ponožky - ty moc potřebovat nebudete. Možná nějaké teplejší na noční plavbu či pobyt na palubě. Pozor! Nekombinovat se sandály, mohli byste mít oplétačky s módní policií! :-)
-
Sandály - no to je jasné, ale pozor, do nich ponožky nepatří, viz výše! :-)
-
Boty - chce to boty s podrážkou světlou, černá by ušpinila palubu. Lze použít i boty do vody. Je potřeba říci, že jedete-li do teplých moří, nutně žádné boty nepotřebujete. Stejně budete chodit na palubě bosky. Nakonec je to nejzdravější.
Pro volný čas:
-
Mobil, foťák, kamera - bez mobilu si to dnes už skoro nikdo nedokáže představit. A díky stále lepším možnostem focení/natáčení videí dnešní chytré telefony postupně nahrazují kompaktní fotoaparáty/kamery. Nicméně pro kvalitní podvodní záběry užijete nějakou speciální kamerku - třeba GoPro s podvodním pouzdrem.
-
Potápěčská maska, ploutve, šnorchl - plout na jachtě a ignorovat krásy podmořského světa pod hladinou? Podle nás čistý hřích! Protože potápění na nádech zvládne téměř každý. Ale i když zrovna neholdujete potápění - kdopak a jak se podívá, jak jste o ten poslední šutr poškodili kormidlo nebo jak fest je zamotané lano do lodního šroubu? :-o)
-
Neoprén - ten je lepší než navlečená vesta. Nadnáší skoro stejně a ještě je vám v něm ve vodě teplo. Když máte rádi šnorchlování, tak skoro nezbytnost i když je voda relativně teplá (někteří používají alternativní materiál - tzv. "tukoprén" :-o). Pokud máte možnost, kupte si ten pro volné potápění (freediving), nebude vás tak omezovat v pohybu. A nezapomeňte na závaží 1,5-3 kg - podle velikosti neoprénu.
-
Neoprénové botičky - celkem se hodí, když je bouřlivější počasí a vy se nechcete smekat po palubě. V chladnu jsou lepší jachtařské holínky, ale kdo by se s nimi vláčel!
-
Hloubkoměr - je zábavné moci vidět, kam až jste se potopili. Existuje spousta počítačů-hodinek s hloubkoměrem, ale v zásadě stačí jen mechanický, co vypadá jako teploměr.
-
Spacák, karimatka - je moc krásné spát po dusném dni na palubě pod hvězdami. A bez karimatky a spacáku to dost dobře nedáte.
-
Opalovací krém - výši ochranného faktoru necháme na vás, ale rozhodně nepodceňujte ochranu proti slunečním paprskům! A vhodný je ten, co se hned nesmyje.
-
Ručník - nasáklý slanou vodou špatně schne, takže i když vám ho dá charterovka k dispozici, hodí se ještě jeden. Slaná voda má dosti pozitivní účinky na lidskou pleť. Odmašťuje - není třeba používat mýdlo, odstraňuje mrtvou kůži jako peeling a také se méně potíte a pot není cítit. Proto není třeba plýtvat cennou sladkou vodou po koupeli v moři (ano, jachta není obvykle napojena na obecní vodovod!) a je lepší se jen utřít do ručníku.
-
Doutníky - ne každý je vyhledává, ale k námořníkům tak trochu patří. Lze nahradit lulkou! :-) Pokud potřebujete poradit s výběrem vhodného kuřiva na jachtu - prostudujte si naše odborné pojednání na téma "co kouřit na jachtě".
-
Holení - ano, samozřejmě! Nemá cenu, abyste nám tam, dámy, zarostly! ;-O)
-
Špunty do uší - na lodi obvykle není dost místa a odhlučnění na to, abyste měli klid na spaní, kdy se vám zlíbí! Špunty do uší jsou velmi dobrým řešením! Třeba když se přejezd na motor protáhl, vaše hlídka je až za dlouho a vy potřebujete spát v době, kdy je na lodi ještě plno života. Špunty do uší se dají koupit v lékarně nebo v hobby marketech (tam jsou o dost levnější).
-
Malý báglík - kdo by nosil v ruce láhev a svačinku při prozkoumávání opuštěného ostrova!
-
Knihy jachtařské - není nutné mít vše v hlavě, ale moci se mít kam podívat! Kromě knih o jachtingu určitě užijete nějakou dobroudružnou knihu s námořní tématikou, kterou si můžete hromadně předčítat - jako třeba my knihu Ivana Orla "Idioti na plavbě kolem světa" o partičce nadšenců, kteří si sami postavili repliku Magalhãesovy plachetnice Victoria, aby s ní pak následně obepluli svět. (tuto kniho rozhodně doporučujeme!)
-
Časopisy - pomohou zahnat nudu u posádky při delších přejezdech.
-
Šitíčko - k vyspravení oděvu. Vyspravení natrhlé plachty už po vás nemůže nikdo chtít! :-o)
-
Repelent - i když budete v kotvit u zdánlivě vysušeného ostrova, přesto se nějaký komár objeví a obvykle mají k ránu snahu zabydlet se uvnitř jachty, abyste o jeho společnost nepřišli ani později...
-
Fenistil (nebo síran hořečnatý) - žahnutí medůzou je věc krajně nepříjemná, zvláště, pokud se jedná o nějaký druh více jedovatý (pozor na fialovo-růžové talířovky svítivé). Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit i univerzálně použitelný Fenistil gel na postižené místo. I tak máte o zábavu postaráno na 3 týdny. První týden ale s Fenistilem vystačíte a pokud se později objeví hnisavé puchýřky - pomáhá nějaký vysušující krém - třeba heřmánková mast od JUSTu.