První pomoc
První pomoc při krizové zdravotní situaci, úrazu či jinak život ohrožujících stavech na moři se v zákrocích nebude nijak výrazně lišit od první pomoci poskytované kdekoliv v ČR. Jediným rozdílem bude, že v závislosti na tom, kde se nacházíte, se může první pomoc protáhnout do následné péče, neboť nelze očekávat příjezd sanitky v řádu minut..
Jak tedy postupovat na moři?
Naučte se základy první pomoci
Nehodláme vás poučovat o pravidlech první pomoci. Je mnoho dostupných informací k tomuto tématu na specializovaných webech. Řada z nich ovšem s mylnými nebo zastaralými informacemi. Poučte se tedy především od lidí z praxe!
Máte v partě profíka, který "to zná" a o vše se postará? Pak jen pár základních pravidel, až profíka trefí ráhno a vy se budete bezradně drbat na hlavě:
-
Pokud si nejste jisti, zda pacient dýchá nebo dýchá velmi nepravidelně - zahajte nepřímou masáž srdce rukama! Nezdržujte se sledováním stopek a tepu nebo přemýšlením o tempu dýchání z úst do úst!
-
Zapomeňte na stabilizované a jiné polohy - ponechte pacienta na zádech! Křeče, zapadnutí jazyka, zprůchodnění dýchacích cest? Stačí pacientovi mírně zaklonit hlavu!
-
Na krvácení přiložte tlakový obvaz! Pravidla o minutách škrcení a jejich místech jsou bezva pro amputace končetin...
-
Udržte pacienta v klidu a teple! Na tělesnou teplotu je vynakládána značná část energie. Teplo je pro pacienta stejně důležité jako zastavení krvácení!
-
Kontaktujte odbornou pomoc! Mobilní telefon - číslo 112, Radiostanice VHF - kanál 16 - volání PAN PAN MEDICAL (nebo MAYDAY).
-
Potápění, freediving - potápěči do úst nevnikla voda, ale nechce se nadechnout? Nadechněte se a foukněte mu do obličeje vzduch. Reflexivně začne dýchat - viz Freediving.
Vybavte se
Abyste mohli poskytovat první a následnou pomoc, je třeba se vybavit nějakou výbavou, kterou vezmete s sebou. Na jachtě bude k dispozici lékárnička od charterové společnosti, ale její vybavení berte spíše jako rezervu v podobě nůžek a obvazů navíc...
Co by měla obsahovat vaše lékárnička, naj dete zde.
Nebojte se také zajít ke svému praktickému lékaři a požádat ho o léky s sebou. Nejen ty, které užíváte na předpis vy - to je samozřejmost - počítejte se ztroskotáním a 2-3 měsíci v záchranném člunu na moři :-D, ale také o účinné léky (ty jsou dnes zpravidla jen na předpis, ostatní představují méně účinnou variantu či doplněk stravy - to si nechte na souš, kde můžete kdyžtak skočit k lékaři). Argumentujte nemožností dostupné péče vzhledem k pobytu na moři s nedostatkem civilizace! Začněte třeba s:
-
Ercefuryl - silný prostředek proti cestovatelským a jiným bakteriálním průjmům, není antibiotikum, přesto na předpis
-
Neurol, Hypnogen, Stilnox - prášky na spaní / uklidnění. Pár jich je součástí lodní lékárny. Není potřeba člena posádky, který podlehl stresu a vyčerpání z mořské nemoci, hned připoutávat ke stěžni, nebo ho omračovat obaleným francouzákem - dnešní farmacie již má jiné řešení! ;-)
-
Framykoin - to je taková běžná mast kdysi velmi dostupná, ale obsahuje trochu antibiotik, tudíž je nyní jen na škemrání u lékaře. Ano, bude potřeba, až se škrábnete při šnorchlování o útes. Je neuvěřitelné, jak se ty rány jinak celou dovolenou špatně hojí, mokvají, rudnou a bolí!
-
... ? - potrapte trochu svého doktora! Ať ví, že být lékařem je o celoživotním vzdělávání! :-)
Přidejte to k:
-
Lékárničce na loď, hodí se nějaké praktické balení, jež odolá vodě
-
Mobilní aplikaci - abyste si v nouzi věděli rady
Rizikové chování a situace
Zvýšení rizika mimořádné události může nastat jak vlivem změny počasí na moři, tak večerní párty s množstvím alkoholu! Jestli teď čekáte článek, který vás bude umravňovat, tak to jste na špatném webu! Naopak, na lodi jste, abyste si dovolenou a chvíle volna užili! Jen se bavte, objevujte! I tak lze ale některým situacím předejít:
-
Když někdo opuští palubu na člunu, měl by být vybaven vodou, mobilem nebo vysílačkou, případně čelovkou a to vše mu šoupněte do vodotěsného vaku. Že by mělo být vše nabité naplno je snad jasné!!!
-
Nosit v bouři harnesy, úvazky a plovací vesty je vopruz? Jo, je! Ale nemá cenu si na sebe brát jen nepromokavé pončo barvy námořnická modrá! To se pak muž přes palubu hledá opravdu blbě... Vemte si na sebe aspoň bezpečnostní vestu, která je v každém autě nebo na stavbě, případně svítivě žlutý neoprén vás jak udrží v teple, tak budete i vidět...
-
Jmenujte "pilota"! - obvykle je to kapitán, kdo drží stráž a konzumuje méně alkoholu, ale nakonec dle situace by měl být prostě vždy někdo, kdo bude dohlížet, aby opilí členové neskákali přes palubu se slovy "že skočí pro klíče od auta"; kdo bude umět nastartovat loď a někam s ní jet a vůbec trpělivě vysvětlovat, že teď se na stěžeň šplhat nebude!