Lékárnička

Individuální vybavení lékárny věc na diskusi s posádkou. Určitě je dobré zvolit nějaký základ nejlépe v odolném vybavení a ten doplnit podle zjištěných potřeb. Inspirovat se lze níže.

 

Základní lékárnička

Proti bolesti a horečce:

Paralen tbl 500mg, 1 tabletu, podle potřeby opakovat každých 6 hodin

Je relativně slabý lék, který ale u mnoha pacientů dobře zabírá proti bolesti hlavy nebo ke snížení teploty. Pokud 500mg nezabere, je potřeba sáhnout po jiném léku a ne zvyšovat dávku. Při  výrazném předávkování se tento jinak zcela neškodný a i v pediatrii oblíbený lék stává nelítostným zabijákem. Pro zdravého člověka mohou být životu nebezpečné dávky od přibližně 200mg/kg tělesné hmotnosti.

Ibuprofen tbl 400mg, 1-2 tablety, p.p. opakovat každých 6-8 hodin

Můj nejoblíbenější lék na bolesti všeho druhu. Zabírá na bolesti hlavy, kostí, kloubů, zubů, i na bolesti po poranění, spolehlivě také snižuje teplotu. S výhodou ho lze kombinovat s Paralenem. Pro děti je vhodný v podobě sirupu (např. Nurofen). Může mírně snížit krevní srážlivot, což se u jinak zdravých lidí téměř nikdy výrazněji neprojeví. Jinak tento lék při pouze příležitostném podávání v podstatě nemá vedlejší účinky. Naproti tomu při dlouhodobém užívání (týdny-měsíce) hrozí vznik žaludečních vředů a při nedostatečném přívodu tekutin poškození ledvin.

Při mořské nemoci:

Preventivně se doporučuje mít pořád něco lehkého v žaludku, dobré služby může prokázat i žvýkačka. V lékárně se prodávají zázvorové tablety proti mořské  nemoci (obecně kinetóza). Pohou i zázvorové žvýkačkové bonbóny z asijské večerky. :-) Je dobré se zdržovat na palubě, samozřejmě na místě, které se co houpe co nejméně. Farmakologicky je proti mořské nemoci potřeba zasáhnout v předstihu. Nelze očekávat účinek od tablety, kterou za pět minut vyzvracíte přes palubu. Vyzkoušet lze kterýkoli volně prodejný lék, např. Kinedryl, Nokinal v podobě tablet, nebo třeba i žvýkaček, zázvorových bonbónů, zázvorového čaje, apod.

Není na škodu, přibalit si také 1-2 pytlíčky některého z prostředků k neutralizaci žaludeční kyseliny. Výběr je široký a mnoho z nich je podporováno masivní reklamní kampaní, což bývá neklamným příznakem toho, že co se účinku týče, je zcela jedno, po kterém sáhnete.  Mohou se ukázat velmi užitečné nejen při pálení žáhy po přežrání mořskými potvorami ale i při výše uvedené mořské nemoci. 

Proti průjmu:

Carbo medicinalis (C.adsorbens, živočišné uhlí) nejméně 4 tablety/kapsle zapít vodou 3x denně

Je to osvědčený detoxikátor trávicího traktu. Pokud se tedy ve střevech nachází něco, co je dráždí a nutí k rychlému posunu jejich dosud nezpracovaného obsahu ven z těla, je to dobrá první volba. Uhlí škodliviny pokryje a zneutralizuje. Vedlejší účinky nemá žádné, je ale potřeba dodržet odstup nejlépe 1-2 hodin před podáním jiných léků, neboť jinak hrozí, že nebudou účinkovat.

Na podobném principu funguje Smecta, která má odlišné chemické složení.

Pokud nestačí detoxikace je možno nasadit těžší kalibr:

Imodium cps 2 mg, první dávka 2 kapsle, po každé další průjmové stolici 1 kapsli, výrobce  nedoporučuje požití více než 4 kapslí denně bez lékařského dozoru. Lék způsobuje výrazné zpomalení střevní činnosti a změnšení množství střevních plynů. Účinné látky se téměř nevstřebávají, takže nežádoucí účinky v podstatě nejsou. Tedy až na zácpu, pokud lék po odeznění průjmu včas nevysadíte (a někdy ani to nepomůže). Někteří odborníci také varují před jeho použitím u těžkých hnisavých či krvavých průjmů.

Samozřejmě je potřeba hradit ztrátu tekutin a minerálů. Při lehkém průběhu stačí více pít, při těžším průběhu se mohou hodit rehydratační roztoky v prášku. Při současné žaludeční nevolnosti pomáhá dobře vychlazená CocaCola.

Drastické diety se v poslední době nedoporučují, z jídelníčku by ale měly zmizet dráždivé věci, mléko a tučné pokrmy.

Na alergii:

Zyrtec, Zodac nebo něco podobného, většinou stačí podle potřeby 1 tabletka denně. Důvěrně je znají všichni alergici, kteří by si je na cestu raději měli přibalit, i když na moři lze většinou očekávat spíše zlepšení příznaků. Na protivně svědící štípance od komárů a na sluncem připálenou kůži pomáhá Fenistil gel.

 

undefined