America's Cup - shrnutí legendárního 34. ročníku
Ano, ačkoliv 34. ročník America's Cup skončil teprve před pár dny, na základě jeho mimořádného průběhu lze bez nadsázky říci, že tento ročník bude považován za vskutku legendární a ještě spoustu let se o něm bude hovořit a vzpomínat na něj!
Trocha historie
Nejstarší jachtařský podnik a vrchol současného mezinárodního jachtařského sportu vznikl před 150 lety jako sázka dvou zámořných gentlemanů. Svůj název toto klání získalo podle slavné jachty Johna Coxe Stevensona z roku 1851 jménem Amerika.
Princip tohoto klání je prostý - 2 jachty mezi sebou závodí v sérii závodů na předem daný počet vítězství. První jachta, která dosáhne kýženého počtu vítězství, se stává držitelem trofeje.
Klání se účastní vždy jednak obhájce loňského vítězství a pak vyzyvatelská loď pro daný rok. Do roku 1970 se vždy jednalo o jediného vyzyvatele, od té doby se vyzyvatel určuje v sérii závodů (konajících se před samotným kláním America's Cup).
Co se týče účastnických závodních lodí, ty se samozřejmě vyvíjely v čase. Aktuálně se využívají závodní katamarány AC72, které dosahují průměrné rychlosti 30 uzlů (56 km/hod) a dokáží ve spičkách přesáhnout i 40 uzlů (74 km/hod).
Ohledně lokace závodů pro 34. ročník se vedla poměrně zdlouhavá jednání, ze kterých na konec vzešlo vítězně San Francisko, jehož záliv nabízí jednak poměrně stabilní počasí z pohledu větru a rovněž je velmi atraktivní z pohledu diváků, neboť většina závodu je dobře sledovatelná přímo z pobřeží.
Výjimečný 34. ročník
Letošním obhájcem trofeje byl loňský vítěz - Oracle Team USA (reprezentující klub Golden Gate Yacht Club z USA). Vyzyvatel vzešel z tria lodí: Artemis Racing (klub Kungliga Svenska Segelsällskapet ze Švédska), Emirates Team New Zealand (klub Royal New Zealand Yacht Squadron z Nového Zélandu) a Luna Rossa Challenge (klub Circolo della Vela Sicilia z Itálie). O právu vyzyvatele rozhodla série závodů Louis Louis Vuitton Cup, kterou vyhrál tým Emirates Team New Zealand (přezdívaný Kiwi).
Pohár Ameriky letos začal 7. září a budoucí vítěz potřeboval zvítězit celkem v 9 závodech, resp. v případě Oracle Team USA dokonce v 11 závodech (2 body představovaly penalizaci za nedovolenou zátěž v rámci přípravných závodů).
Výbornou připravenost a formu Kiwi tým prokázal při prvních 8 závodech, po kterých vedl na týmem Oracle 6:0 (vítězství týmu z USA ze 4. a 8. umazala již zmíněná 2 bodová penalizace). To bylo 14. září a týmu z Nového Zélandu k celkovému triumfu stačila pouhá 3 vítězství! (a tým Oracle jich potřeboval celých 9...). 18. září, po 11. závodě už byl stav 8:1 ve prospěch Kiwi týmu a Novému Zélandu v té době stačilo vyhrát jediný závod, aby opanovali letošní Pohár Ameriky! Ale jak již název článku napovídá - tento ročník měl napsán mnohem komplikovanější a dramatičtější scénář...
Tým Oracle se vzdemul k "poslednímu vzepětí" a v následujících 7 závodech v řadě (proloženými několika zrušenými závody díky nestálému počasí) se mu podařilo zvítězit a srovnat skóre na 8:8. A tak 25. září letošní 34. ročník America's Cup dospěl do svého velkého finále - o celkovém vítězi musel rozhodnou jediný poslední závod (aneb "vítez bere vše").
Tým Kiwi měl výhodu na startu, kterou dokázal zužitkovat v průběžném vedení v závodě. Nicméně tým Oracle si po neskutečném "návratu do závodu" již nechtěl nechat vítězství ujít a to se skutečně stalo - v průběhu závodu američané své novozélandské soky předehnali a vítězství si již nenechali ujít.
Zápis do historie
Čím že tedy byl letošní 34. ročník Poháru Ameriky výjimečný?
- jednalo se o historicky nejdelší závod v historii America's Cup (z pohledu počtu dní - celkem 19)
- uskutečnilo se nejvíce závodů v historii AC - celkem 19 (17 závodů na skóre 9:8 + 2 závody navíc na penalizaci Oracle)
- teprvé potřetí v historii vítěze určil rozhodující závod ("vítěz bere vše"); předtím se tak stalo v letech 1920 a 1983
- a hlavně neuvěřitelným "návratem" týmu Oracle, který dokázal zvrátit nepříznivý stav 1:8 (jedná se o jeden z největších "návratů" ve sportu vůbec)
Krásné shrnující video z posledního 19. závodu můžete zhlédnout pod článkem.